Dünya Haber Girişi: 26.06.2021 - 11:14, Güncelleme: 26.06.2021 - 11:14

Tacizci kocayı öldüren Fransız kadın serbest bırakıldı

 

Tacizci kocayı öldüren Fransız kadın serbest bırakıldı

Hayatı boyunca kocasının tacizine uğrayan ve kocası tarafından zorla fahişelik yaptırılam Valérie Bacot, cinayetten suçlu bulundu ancak serbest bırakıldı.
Savcılar, Valérie Bacot'un mahkum edilmesini istemişti. Daha sonra savcıların karar değiştirmesi ile mahkeme hükmü bozdu. Mart 2016'da kocasını kendi silahıyla öldürdüğünü itiraf etti 40 yaşındaki Bacot, 12 yaşından önce üvey babası tarafından, sonra kocası olarak Daniel Polette tarafından nasıl taciz edildiğini anlattı. Kocası Polette yıllarca onu başka erkeklerle fahişelik yapmaya zorlamıştı, ama sonunda kızlarını taciz etmekten bahsetmeye başlayınca Bacot dayanamadı. 700.000'den fazla kişi, Bacot'un serbest bırakılması için imza kampanyasına katıldı. 'Adalet yerini buldu' Mahkemeden ayrılırken, Bacot'a destek veren kalabalık grup, "Bravo!" diye haykırarak alkışlamaya başladı. Verdiği mücadelenin bitmediğini söyleyen Bacot, "Rahatlamadım... Fiziksel ve zihinsel olarak tamamen yıkıldım" dedi ve dört çocuğuna geri dönmek istediğini de sözlerine ekledi. Bacot bir yıl tutuklu kaldı ve jüri kararından önce avukatları, sadece serbest bırakılmasını değil, aleyhindeki suçlamalardan aklanması gerektiğini söyledi. Avukat Nathalie Tomasini, "Bu kadının bu gece çocuklarına geri dönmesi benim için büyük bir zafer oldu ve çok duygulandım" dedi.  Daha önce, savcı Éric Jallet, mahkemeye Bacot'un mahkum edilmesinin neden önemli olduğunu söylemişti, ancak yine de serbest kalması gerektiğini söyledi. "Ceza mahkemesi medeni değerleri temsil eder, bunların en başında hayatın korunması gelir. İnsanlar adaleti kendi ellerine alırsa, o zaman herkes herkesle savaş halindedir" dedi. Yine de, onu hapse atmak kimseye daha fazla koruma sağlamaz ve herhangi bir suç işleme riskinin asgari düzeyde olduğunu da sözlerine ekledi. Bacot'a verilen dört yıl cazeyı değil, beş yıl hapis cezası önermişti. Fransa'da yankı uyandıran dava Valérie Bacot'un avukatları daha önce mahkemeye, "25 yıldır maruz kaldığı aşırı şiddet ve bu zulümde sıranın kızına geleceği korkusu" nedeniyle kocasını öldürmeye zorlandığını söylemişlerdi. Davası, 47 yıllık tacizden sonra tacizci kocasını öldürdüğü için hapse atılan başka bir Fransız kadın Jacqueline Sauvage ile benzerlik gösteriyor. Sauvage, 2016 yılında 10 yıllık cezasının iki yılını çektikten sonra cumhurbaşkanlığı affı aldı. Aynı hukuk ekibi Bacot'un davası üzerinde çalışmaya devam etti. Kaynak: BBC
Hayatı boyunca kocasının tacizine uğrayan ve kocası tarafından zorla fahişelik yaptırılam Valérie Bacot, cinayetten suçlu bulundu ancak serbest bırakıldı.

Savcılar, Valérie Bacot'un mahkum edilmesini istemişti. Daha sonra savcıların karar değiştirmesi ile mahkeme hükmü bozdu.

Mart 2016'da kocasını kendi silahıyla öldürdüğünü itiraf etti

40 yaşındaki Bacot, 12 yaşından önce üvey babası tarafından, sonra kocası olarak Daniel Polette tarafından nasıl taciz edildiğini anlattı. Kocası Polette yıllarca onu başka erkeklerle fahişelik yapmaya zorlamıştı, ama sonunda kızlarını taciz etmekten bahsetmeye başlayınca Bacot dayanamadı.

700.000'den fazla kişi, Bacot'un serbest bırakılması için imza kampanyasına katıldı.

'Adalet yerini buldu'

Mahkemeden ayrılırken, Bacot'a destek veren kalabalık grup, "Bravo!" diye haykırarak alkışlamaya başladı.
Verdiği mücadelenin bitmediğini söyleyen Bacot, "Rahatlamadım... Fiziksel ve zihinsel olarak tamamen yıkıldım" dedi ve dört çocuğuna geri dönmek istediğini de sözlerine ekledi.

Bacot bir yıl tutuklu kaldı ve jüri kararından önce avukatları, sadece serbest bırakılmasını değil, aleyhindeki suçlamalardan aklanması gerektiğini söyledi.

Avukat Nathalie Tomasini, "Bu kadının bu gece çocuklarına geri dönmesi benim için büyük bir zafer oldu ve çok duygulandım" dedi. 

Daha önce, savcı Éric Jallet, mahkemeye Bacot'un mahkum edilmesinin neden önemli olduğunu söylemişti, ancak yine de serbest kalması gerektiğini söyledi.

"Ceza mahkemesi medeni değerleri temsil eder, bunların en başında hayatın korunması gelir. İnsanlar adaleti kendi ellerine alırsa, o zaman herkes herkesle savaş halindedir" dedi.

Yine de, onu hapse atmak kimseye daha fazla koruma sağlamaz ve herhangi bir suç işleme riskinin asgari düzeyde olduğunu da sözlerine ekledi. Bacot'a verilen dört yıl cazeyı değil, beş yıl hapis cezası önermişti.

Fransa'da yankı uyandıran dava

Valérie Bacot'un avukatları daha önce mahkemeye, "25 yıldır maruz kaldığı aşırı şiddet ve bu zulümde sıranın kızına geleceği korkusu" nedeniyle kocasını öldürmeye zorlandığını söylemişlerdi.

Davası, 47 yıllık tacizden sonra tacizci kocasını öldürdüğü için hapse atılan başka bir Fransız kadın Jacqueline Sauvage ile benzerlik gösteriyor. Sauvage, 2016 yılında 10 yıllık cezasının iki yılını çektikten sonra cumhurbaşkanlığı affı aldı. Aynı hukuk ekibi Bacot'un davası üzerinde çalışmaya devam etti.

Kaynak: BBC

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sancakplus.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.